A Wagner Udvar

Wagner Udvar
2016. nyarán a Szegedért Alapítvány a városi Önkormányzat jóvoltából új székhelyre költözött: a Közgyűlés, mint preferált civil szervezetnek a Klauzál tér 7. szám alatt található Wagner Udvarban egy földszinti és egy emeleti épületrészt biztosított az alapítvány működéséhez. (Az előzmény: miután az alapítvány életében szervezeti változások következtek be, és a korábbi székhely, az egykori Honvédségi Művelődési Otthon túl nagynak bizonyult, ezért kisebb székhelyre költözést kezdeményeztünk. Az Önkormányzat később a HEMO ingatlanját értékesítette.)

A szegedi belváros szívében található egykori Wagner-ház egyike a város legrégebbi épületeinek, azon kevés építmény közé tartozik, amely túlélte az 1879-es Nagyárvizet. A kétszintes műemlék jellegű körgangos ház közepén egy udvar található, az emeleten önkormányzati és magántulajdonú lakások vannak, így a volt Wagner-ház tulajdoni jellegét tekintve társasház. Földszintjén ide költözésünkkor a Suták Fotó működött régi vállalkozásként, egyébként udvari ingatlanrészek üresek voltak. Az alapítvánnyal együtt költözött a Szegedi Bajtársi Klub Közhasznú Szervezet, amelynek működési feltételeit már 2006-tól a Szegedért Alapítvány biztosítja.

A Wagner-ház bejárata Szeged egyik legforgalmasabb belvárosi területére, a Klauzál térre nyílik, ahol több bank és cukrászda mellett a híres Virág Cukrászda is működik. A nagykapu egyik oldalán a Hatos Rétes kávézó, a másik oldalán a Filharmónia Magyarország Szegedi Irodája található. A központi fekvés ellenére a Szegedért Alapítvány ideköltözése előtt a fákkal és virágokkal gazdagon beültetett udvar elhanyagolt volt.

A Wagner Udvarban rejlő lehetőségeket a már a saját működési területünk felújítása és kialakítása során felismertük, és már akkor kezdeményeztük az IKV Zrt.-nél a földszinti épületrész omladozó vakolatú falainak felújítását, illetve mi magunk pedig vállaltuk az általunk bérelt helyiségeken túl az udvar és a kert rendbehozatalát és folyamatos karbantartását. A bérleményünk belső felújítása során a földszinten kialakítottunk egy tanácskozót, amelyben kisebb létszámú rendezvények is megtarthatók. A terem egyik oldalfalát György Irma szobrászművész 6x2 méteres pasztell adaptációja díszíti, amely a Szegedért Alapítvány fődíját, a Glattfelder-téri szökőkút központi alakját, Szeged Múzsáját ábrázolja. (A művésznő az alkotást adományként készítette.) A különleges kép mellett még egy ritkaság található az épületben: a lépcsőházban kialakítottuk a Szegedért Alapítvány díjazottjainak arcképcsarnokát, ahol az alapítvány összes díjazottjának fotója megtalálható. Sokak véleménye szerint az itteni fotókon látható Szeged város elmúlt negyedszázadának tudománya és kultúrája.

A szabadtéri felújításokat annak tudatában végeztük, hogy felismertük a központi helyen fekvő, zárt udvarban megtartható kulturális rendezvények lehetőségét. Az itt lakókkal megbeszéltük terveinket, akik támogatták azt, és részt vállaltak a kert rendbehozatalában. A vakolási munkák, a padok korhű felújítása és a kert rendbetétele párhuzamosan zajlottak, amelybe nagy odaadással és szakértelemmel kapcsolódtak be az egykori műszaki dandár nyugdíjasai, akik korábban a tanácskozó kialakításában és a berendezések felújításában is komoly szerepet vállaltak. Természetesen a legtöbb munkát az alapítvány munkatársai és önkéntesei végezték. A belvárosi önkormányzati képviselők az un. „zöld alapjuk” terhére virágokat és egyéb növényeket biztosítottak, így a sok és közös munka eredményeként 2017. augusztusára a Wagner Udvar alkalmassá vált arra, hogy kulturális rendezvényeket tartsunk itt, és ezzel a Szegedért Alapítvány tevékenysége új színnel gazdagodott. Az udvar a szép környezeten túl, különlegesen jó akusztikával is rendelkezik. A tanácskozóban első alkalommal a Szent-Györgyi Albert Rotary Klub tartott könyvbemutatót, majd következtek a szabadtéri rendezvények, amelyek rövid időn belül népszerűvé váltak. Különös jelentőséggel bír a már korábban említett körülmény, hogy „szomszédunk” a Filharmónia Magyarország Szegedi Irodája. A velük történő együttműködés biztosítéka és záloga a programok kialakításának, illetve azok magas kulturális értékének. A programokat általában olyan művészek, csoportok biztosítják, akik kapcsolatban állnak a Szegedért Alapítvánnyal. A rendezvények díjtalanul látogathatók. A programok részei a Szegedi Városkép és Piac Kft. által szervezett SzegedArt rendezvénysorozatnak, amelynek elsődleges célja a kultúra testközelbe vitele szabadtéren, az utcákon, a tereken, a parkokban. A Wagner Udvar eseményei a kiemelkedő kulturális színvonal mellett abszolút civil jellegűek: a Filharmónia munkatársaival együtt alakítjuk ki a színpadot, a dekorációt, és ha kevés a nézőknek kialakított ülőhelyek száma, akkor az érkezők is „beszállnak” az újabb székek kipakolásába.

A Wagner Udvarban megvalósítottuk a művészek és a közönség találkozóját: a kiállított alkotások és a létrehozott produkciók testközelből figyelhetők, a hely biztosítja az igényes, felszabadult művelődést és szórakozást.

2020. évi rendezvények

2020. július 4.
Lapis András szobrászművész kiállításának megnyitója
Kalmár Zoltán harsonaművész és tanítványa Nagy Gyula közreműködésével

2020. július 23.
„Carmina Hungaricana”
Diószegi Szabó Pál költői estje meglepetés vendégekkel

2020. július 29.
Maria Yurasova (Russia) és Li Zhuoge (China) gitárestje
Pavlovits Dávid gitárművész tanítványainak koncertje

2020. augusztus 12.
Kiss Ágnes bábművész Fekete Kisasszony című gyermekelőadása

2019. évi rendezvények

2019. június 29.
Brzózka Marek szobrászművész kiállításának megnyitója Közreműködött a Szegedi Vox Nova Kórus Balogh Irén karnagy vezetésével

2019. július 4.
„A Tisza ezüstszalagján – Harmincéves a Szegedért Alapítvány” jubileumi könyvbemutató A könyvet Prof. Dr. Balázs Mihály irodalomtörténész mutatta be, közreműködött Zoltai Döme (gitár) és Nagy Veronika (fuvola)

2019. július 25.
Bocskai Kovács Éva és Bocskai István estje Közreműködött Andrejcsik István művésztanár, zongorán kísért Kerényi Mariann zongoraművész

2019. augusztus 7.
„Színjátszókör” Drámapedagógiai foglalkozás gyerekeknek Büky Beáta drámatanár, színművész vezetésével

2019. augusztus 23.
„Ütős est” a Tamburo Ütőegyüttessel Mucsi Gergő ütőhangszerművész és tanítványai

Korábbi rendezvények

2017. január 25.
Bajusz Huba: Fentről annyira más című könyvének sajtótájékoztatója a Szent-Györgyi Albert Rotary Klub rendezésében

2017. augusztus 10.
Popovics Lőrinc Lírai Harmóniák című kiállítása

2017. augusztus 17.
Varga Laura fuvolaművész MY FLUTE című lemezbemutató koncertje

2017. szeptember 5.
Őszköszöntő koncert, melyen a Szegedért Alapítvány díjazottjai: Pál Tamás, Szecsődi Ferenc és Vajda Júlia léptek fel

2017. őszétől
Tandi Lajos havonta ismeretterjesztő előadást tart Szeged képzőművészetéről

2017. december 12.
Szűcs Édua karikatúrista könyvbemutatója

2018. június 29.
Al Fresco Régizene Együttes koncertje (a Szeged – Cambridge testvérvárosi kapcsolatok keretében)
Bánvölgyi László szobrászművész kiállításának megnyitója a WOLFSON COLLEGE Kórusa (Cambridge) közreműködésével

2018. július 11.
A Tiszavirág Néptáncegyüttes műsora

2018. augusztus 8.
A Peter & Pan Duó gyermekműsora

2018. szeptember 7.
Szegedi Nemzeti Színház fiatal operaénekeseinek koncertje a Szegedi Operabarátok Egyesületével közös szervezésben


A rendezvényekről készült fotók megtekinthetők a Galériában. Köszönjük a képeket Raisz Rékának, Rátkainé Kádár Andreának és a Suták Fotóstúdiónak.

Facebook